MBOSE HSSLC 2014 Resutls Announced on megresults.nic.in

By | Subjects : Uncategorized

Sponsored Links

MBOSE (Meghalaya Board of School Education) Released the results of HSSLC 2014 Exam conducted on March 2014. The Science, Commerce, Vocational Stream results are now available on the official Website of MBOSE.  Students can view their results on the website by entering their roll number on the results website.

The results are avaialble on megresults.nic.in

Sponsored Links


The results for the Science and Commerce stream can be accessed by SMS. While earlier the Result Booklets were sold, they will now be available online to download from the official MBOSE website apart from being available to all heads of affiliated institutions and officers in charge of the examination from the MBOSE office.

MBOSE HSSLC Resutls 2014

Higher Secondary School Leaving Certificate Examination (Science) 2014
(Results declared on 5th May 2014 at 10:00 AM)
Higher Secondary School Leaving Certificate Examination (Commerce) 2014
(Results declared on 5th May 2014 at 10:00 AM)
Higher Secondary School Leaving Certificate Examination (Vocational) 2014
(Results declared on 5th May 2014 at 10:00 AM)

 


MBOSE HSSLC 2014 Results on SMS

HSSLC (Science Stream) Examination, 2014
SMS <MBOSEHS>space<Roll No> send it to 56767999 OR

SMS <MBOSE12S>space<Roll No> send it to 56263
HSSLC (Commerce Stream) Examination, 2014
SMS <MBOSEHC>space<Roll No> send it to 56767999 OR

SMS <MBOSE12C>space<Roll No> send it to 56263

meghalaya-hsslc-results-2014

The HSSLC 2014 Exam was conducted from March 4, 2014 to March 21, 2014 with a total of 13 exam dates.

The question papers given in the HSSLC 2014 examination are also available online for download.

The HSSLC 2013 exam results were declared on May 3, 2013 for Science, Commerce and Vocational streams while the Arts stream results were declared on May 23, 2013. The topper of Science stream secured 455 marks, the topper of Commerce stream secured 453 marks and the topper of Arts stream secured 432 marks.

CANDIDATES WHO SECURED THE FIRST TEN POSITIONS IN ORDER OF MERIT (Science Stream)

1 221347 Anindita Das Choudhury (E,Ae,Ph,Ch,Bio) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 461*
2 221266 Abhishek Das (E,Ae,CAP,Ch,M,Ph) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 457*
3 221410 Sneha Khatri (E,Ae,Ph,Ch,M,Bio) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 454*
4 221284 Debojit Paul (B,Ph,Ch,M,Bio) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 451*
5 221351 Ankita Nandi (E,Ae,Bio,Ch,M,Ph) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 446*
6 221336 Shubham Regmi (E,Ae,Ph,Ch,Bio,M) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 445*
221412 Subhra Ghosh (E,Ae,Bio,Ch,M,Ph) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 445*
7 221393 Monisha Bhattacharjee (E,Ae,Ph,Ch,Bio) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 442*
8 221413 Suchismita Choudhury (E,Ae,Ph,Ch,M,Bio) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 436*
9 221292 Farel William Viret Kharchandy (E,Ae,Ph,Ch,CAP) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 432*
10 221307 Matbiangthew Shadap (E,K,Ph,Ch,CAP) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 429*

HIGHEST MARKS IN EACH SUBJECT AMONG THE SUCCESSFUL CANDIDATES (Science Stream)

1 221410 Sneha Khatri English St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 90 I
2 221347 Anindita Das Choudhury Alternative English St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 90 I
3 223047 Raihan Ahmed Assamese (MIL) Bhaitbari Higher Secondary School,New Bhaitbari 84 I
4 221284 Debojit Paul Bengali (MIL) St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 86 I
5 223142 Tangkami S Marak Garo (MIL) Baghmara Govt. Higher Secondary School,Baghmara 84 I
6 221650 Jumara Khanam Barbhuiya Umshyrpi College,Shillong Hindi (MIL) 77 II

7 221408 Shishalinda Lyngkhoi Khasi (MIL) St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 90 I
8 222057 Rosangpuii Aineh Goodwill College,Shillong Mizo (MIL) 52 III

9 220277 Ananta Rai Lady Keane College,Shillong Nepali (MIL) 85 I

10 221659 Momitha Gabil Momin Umshyrpi College,Shillong Anthropology 80 I
11 221347 Anindita Das Choudhury Biology St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 95 I
12 221284 Debojit Paul Chemistry St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 99 I
13 221266 Abhishek Das Computer Applications St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 97 I
14 221827 Alanborne Kharsahnoh Geography St. John’s Higher Secondary School,Shillong 44 II

15  222410 Edify Roger Paswet Kiang Nangbah Govt. College,Jowai

16  221262 Trismilin Rynjah Home Science Holy Child Higher Secondary School,Shillong 82 II
17  221285 Debojyoti Paul Mathematics St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 99 I
221412 Subhra Ghosh Mathematics St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 99 I
18 221347 Anindita Das Choudhury Physics St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 94 I

 

CANDIDATES WHO SECURED THE FIRST TEN POSITIONS IN ORDER OF MERIT ( COMMERCE STREAM )

1 331268 Sanchayita Das (E,Ae,Ec,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 438*
2 331131 Abhinab Bharali (E,Ae,Ec,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 434*
3 331132 Akash Kariwala (E,Ae,Ec,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 430*
4 331159 Frederick Sawkmie Marbaniang (E,K,Ec,CAP,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 425*
5 331090 Juhi Paul (En,Ac,Bs) Seven Set Annexe Higher Secondary School, Shillong 423*
6 331246 Manimore Makri (E,Ae,CAP,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 413*
7 331271 Sharmistha Deb (B,CAP,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 412*
8 331135 Ashish Kariwala (Ae,Ec,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 411*
9 331196 Shubham Kumar Jalewa (E,Ec,Ac,Bs) St. Anthony’s Higher Secondary School, Shillong 405*
10 330548 Shama Barali (E,Ec,Bs) St. Edmund’s College (Higher Secondary Section), Shillong 403*

 

HIGHEST MARKS IN EACH SUBJECT AMONG THE SUCCESSFUL CANDIDATES ( COMMERCE STREAM )

1 331131 Abhinab Bharali English St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 88 I
2 330477 Gaikhanguangpou Guanmei Alternative English St. Edmund’s College (Higher Secondary Section),Shillong 90 I
3 332415 Hemokanto Hajong Tura Govt. College,Tura 78 II

4 331271 Sharmistha Deb Bengali (MIL) St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 90 I
5 332361 Elpiush N Marak Don Bosco College,Tura Garo (MIL) 76 II
6 332282 Rajesh Prasad Gupta Don Bosco College,Tura Hindi (MIL) 81 I
7 331159 Frederick Sawkmie Marbaniang Khasi (MIL)St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 88 I
8 332077 C Ramdinsanga Mizo (MIL) Adventist Higher Secondary School,Thadlaskein 77 I
9 331190 Roshan Bhattarai Nepali (MIL) St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 87 I
10 331132 Akash Kariwala Accountancy St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 95 I
11 330383 Gautam Ghosh Business Studies All Saints Diocesan Higher Secondary School,Shillong 95 I
331131 Abhinab Bharali  Business Studies St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 95 I
12 331159 Frederick Sawkmie Marbaniang Computer Applications St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 90 I
13 331268 Sanchayita Das Economics St. Anthony’s Higher Secondary School,Shillong 92 I

14 331090 Juhi Paul Entrepreneurship Seven Set Annexe Higher Secondary School,Shillong 98 I
15 330321 Amit Saha Mathematics Gorkha Pathshala Higher Secondary School,Shillong 88 I

Enhanced by Zemanta

Sponsored Links

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *